FLAŞ HABER: Husumetli iki aile arasında silahlı çatışma: 2 ölü, 7 yaralı, 21 gözaltı!

Husumetli iki aile arasında silahlı çatışma: 2 ölü, 7 yaralı, 21 gözaltı!

Boğaziçi Üniversitesi ve Harran Üniversitesi, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı o

GENEL - Pamuğun Dijital Serüveni” Projenin temel hedefi GAP Bölgesi Harran’da pamuk üretimi değer zincirinde sürdürülebilir üretime yönelik kaynak etkinliği ve verimliliğe katkıda bulunmak.

Boğaziçi Üniversitesi ve Harran Üniversitesi, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ortaklığı ile 
Türkiye’de tarımın dijitalleşmesinde öncü bir proje gerçekleştiriyor.
“Pamuğun Dijital Serüveni”
Projenin temel hedefi GAP Bölgesi Harran’da pamuk üretimi değer zincirinde sürdürülebilir üretime yönelik kaynak etkinliği ve verimliliğe katkıda bulunmak. Bu doğrultuda, Şanlıurfa Harran Ovası’nda bulunan pamuk tarlasında üretime yönelik dijital teknolojiler destekli bir model geliştiriliyor. Bu model sayesinde pamuk, üretimden çırçır sürecine kadar da dijital olarak izlenebilecek.
Proje, oluşturmuş olduğu kamu-üniversite-özel sektör ekosistemi ile Türkiye’de ilk defa tarımsal üretime yönelik akıllı teknolojiler destekli bir modeli, açık bir inovasyon ekosistemi içerisinde sahaya uyarlıyor ve Türkiye’de akıllı teknolojilerin tarım-gıda sektörüne uygulanmasına yönelik IoT destekli bir akıllı pamuk üretim modelini hayata geçiriyor.
Proje ile; iklim istasyonu, tarla sensörleri ve drone ile alınan kamera görüntüleriyle anlık olarak elde edilen veriler, geliştirilen yazılım ve teknoloji kullanım yöntemi ile aşırı su, gübre ve ilaç kullanımının önüne geçilirken, bölge için çok önemli bir ürün olan pamukta çevreye duyarlı ve  %20’ye kadar daha verimli üretim yapılabilmesi hedefleniyor. 
Projenin destekçileri arasında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Türkiye İş Bankası, Vodafone, tarım teknolojileri şirketleri METOS Türkiye ve tarla.io ile Türk Traktör  yer alıyor.

ÇOK OKUNANLAR