FLAŞ HABER: Husumetli iki aile arasında silahlı çatışma: 2 ölü, 7 yaralı, 21 gözaltı!

Husumetli iki aile arasında silahlı çatışma: 2 ölü, 7 yaralı, 21 gözaltı!

Gaziantep'in Barak kültürü Ezo Gelin bebeklerle tanıtılıyor

KÜLTÜR-SANAT - Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde mesleki eğitim kursuna katılan kadınlar, kendine has düğünleri, yemekleri ve müzikleriyle meşhur Barak kültürünü tanıtmak amacıyla Ezo Gelin bebekleri yöreye özgü kıyafetlerle süslüyor

Gaziantep'in Barak kültürü Ezo Gelin bebeklerle tanıtılıyor

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde mesleki eğitim kursuna katılan kadınlar, kendine has düğünleri, yemekleri ve müzikleriyle meşhur Barak kültürünü tanıtmak amacıyla Ezo Gelin bebekleri yöreye özgü kıyafetlerle süslüyor

Gaziantep'in Barak kültürü Ezo Gelin bebeklerle tanıtılıyor

Oğuzeli Belediyesi tarafından açılan, Kaymakamlık, İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR'un destek verdiği Barak Kostüm Dikimi (Ezo Gelin Bebek) Mesleki Eğitim Kursu'nda yöreye ait kültür geleceğe aktarılıyor.

Karkamış, Oğuzeli ve Nizip ilçeleri ile Suriye'nin kuzeyindeki bazı bölgeleri kapsayan Barak Ovası'ndaki köylerde hayatlarını sürdüren Anadolu Türkmen boylarından gelen kadınlara ait kıyafetler, kurs kapsamında Ezo Gelin adı verilen bebeklerde hayat buluyor.

Çalışma sayesinde kendine has düğünleri, yemekleri ve müzikleriyle meşhur Barak kültürünün de Ezo Gelin bebekler aracılığıyla tanıtılması amaçlanıyor.

Oğuzeli Kaymakamı Büşra Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ezo Gelin'in Türkiye'de en çok bilinen kadınlardan biri olduğunu ve yörenin tanıtımına büyük katkı sağladığını söyledi.

Uçar, 1900'lü yılların başında Oğuzeli ilçesine bağlı Dokuzyol köyünde doğan Ezo Gelin'in yaşam öyküsüyle türkülere, filmlere konu olduğunu, sayesinde Barak kültürünü de tanıttıklarını dile getirdi.

Bebeklerin üzerindeki kıyafetlerin Ezo Gelin'in günlük kıyafetlerini yansıttığını anlatan Uçar, "Başında 'ahmediye' dediğimiz eşarbı var. Köylü kadifesi, köynek ve yemenisi var. Bu kültürü gelecek nesillere aktarmak için projeye giriştik. 15 kursiyerimiz bebekleri üretiyor. Üretime katkı sağlamaları, kendi ayakları üzerinde durmaları bizim için çok önemli. Ezo Gelin bebek kıyafetlerini Türkiye'ye, dünyaya tanıtmak istiyoruz." dedi.

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç da Barak kültürünü tanıtmak için çalışmalar yaptıklarını anlatarak, geleneksel mimari olan kerpiçle Ezo Gelin-Barak Kültür Evi yaptıklarını, Ezo Gelin bebekler yaparak, kıyafet tasarladıklarını ifade etti.

Yaklaşık bir buçuk ay önce başladıkları kursta 500 bebek yaptıklarını aktaran Kılıç, şöyle konuştu:

ÇOK OKUNANLAR