FLAŞ HABER: Husumetli iki aile arasında silahlı çatışma: 2 ölü, 7 yaralı, 21 gözaltı!

Husumetli iki aile arasında silahlı çatışma: 2 ölü, 7 yaralı, 21 gözaltı!

GÖRAL:Camiye giren insan her türlü Pislikten ve tasalluttan uzaktır.

GENEL - 1-7 Ekim tarihleri arası Camiler ve Din Görevlileri haftası olması münasebetiyle bir açıklama yapan Diyanet-Sen Gaziantep şube başkanı Müslüm Göral Camiler günde beş vakit minaresinde kurtuluşa çağrının yapıldığı ve İslamın sembolü olan minareleri ile Müslümanların güven kaynakları olan yerlerdir.

GÖRAL:Camiye giren insan her türlü Pislikten ve tasalluttan uzaktır.
1-7 Ekim tarihleri arası Camiler ve Din Görevlileri haftası olması münasebetiyle bir açıklama yapan Diyanet-Sen Gaziantep şube başkanı Müslüm Göral Camiler günde beş vakit minaresinde kurtuluşa çağrının yapıldığı ve İslamın sembolü olan minareleri ile Müslümanların güven kaynakları olan yerlerdir.
GÖRAL;Camiye giren insan her türlü kötülükten emindir. Her türlü Pislikten ve tasalluttan uzaktır.
 Din Gönüllüleri ise hademe-i hayrattır. (Hayra hizmet edenler).” diyen GÖRAL;
“1986 tarihinden itibaren 1 Ekim-7 Ekim tarihleri arası Camiler ve Din Görevlileri haftası olarak kutlanmaktadır.
Hafta dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkanlığa bağlı bütün Müftülüklerde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklerde Camiler ve Din Görevlerinin sorunları ele alınır. Çeşitli programlarla hafta kutlanır. Cami eksenli yaşayan bir toplum elbette ki Camiye ve Din Görevlisine değer vermek mecburiyetindedir. Çünkü;
Camiler; bir araya toplayan, cem eden, birleştiren ve sosyal alanda insanların kaynaşmasını sağlayan mekânlarıdır. Yer yüzünün direkleri ve Kabe-i muazzamanın bir şubesi olan Camiler Müslümanların vazgeçilmezlerindendir.
İslam dini açısından da çok önemli bir yere sahip olan Camiler Allah’a ibadet etme, Öğrenme, eğitme ve huzur mekânlarıdır. Yer yüzünde yapılan ilk bina olan Kabe-i Muazzama İlk Mescit ve bütün Müslümanların Kıblegahı olmuş ve bütün Camilerinde anası sayıldığını söyleyen GÖRAL açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Camiler; Allah’ın evi olarak adlandırılmıştır. Nitekim Kur’an-ı Kerimde Yüce Allah Cin Suresinin 18. Ayetinde buyuruyor ki; Mescitler şüphesiz Allah'ındır. O halde, Allah ile birlikte kimseye yalvarmayın (ve kulluk etmeyin). Peygamber (sav) Efendimiz Mekke’den Medine’ye hicret ederken önemine binaen yolda İlk mescit olarak Kuba mescidini inşa etmiş ve gittiği Medine’de de Mescidi Nebeviyi inşa etmiştir.
Camiler Huzur’un, sukünün ve maneviyatın tesis ve teslim edildiği müstesna yerlerdir. Kim ne zaman sıkılırsa, rahatlamak ve huzur bulmak için Camiye koşmuş, manevi açıdan huzuru Camilerde bulmuştur.
Camiler bir Sosyal denge kurumudurlar. Camiler kendisine koşan bütün insanları aynı derecede karşılamış ve bağrına basmıştır. Amirle Memur, İşçi ile İşveren, Ast ile üst aynı derecede muamele görür Camide. Buralarda bir ayrım olmaz.
Camiler Sosyal dayanışma müesseseleridirler. Camilere gelen İnsanlar birbirlerinden haberdardırlar. İyi günlerinde ve kötü günlerinde devamlı olarak birbirlerinin yanlarında olur, birbirlerine destek çıkarlar ki bu da Caminin sosyal alanında oluşan çok önemli bir özelliğidir.
Camiler Kur’ani ve Peygamberi edebin nevş’ü nema ettiği, hayatın anlam bulduğu, insanların yeniden yeniden hayata bağlandığı, günde beş vakit ilahi mesajların gönüllere bir efsun misali okunduğu ve nakşedildiği yerlerdir.
Camiler; günde beş vakit minaresinde kurtuluşa çağrının yapıldığı ve İslamın sembolü olan minareleri ile Müslümanların güven kaynakları olan yerlerdir. Camiye giren insan her türlü kötülükten emindir. Her türlü Pislikten ve tasalluttan uzaktır.
Camiler; Peygamber (sav) efendimizden bize emanet olarak bırakılan ve emin olunan yerlerdir.”
 GÖRAL ;Camilerde görev yapan Din Gönüllüleri ise hademe-i hayrattır. (Hayra hizmet edenler). Caminin bakımı ve düzenli bir şekilde ibadete açık tutulması, yapılacak olan ibadetlerde halka İmamlık,hatiplik, müezzinlik ve Vaizlik yapılması Din gönüllüleri tarafından yapılır.
İslam’ın ilk yıllarında İmamlık ve Hatiplik Peygamber (sav) efendimiz bizzat kendisi tarafından yürütülmüştür. Dolayısıyla Camilerde görev yapan bütün Din Gönüllüleri Peygamber varisi olarak adlandırılmışlardır. İlim ve Teknoloji çağına geldiğimiz şu zamanda Din Gönüllülerinin bir çok sıkıntısı vardır ki; ben bunlardan sadece bir kesit almak istiyorum diyerek sıkıntıları şöyle dile getirdi;
1-Diyanet işleri Başkanlığında çalışan bütün Çalışanları'nın hizmet ayrımı yapmadan Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli olarak tanımlanmalı.
2-Din Gönüllülerine Kurumu tarafından değer verilmeli ve hizmete yönelik teşvik edilmeli.
3- C sınıfın da bulunan Camiler muhakkak çift görevli olarak yeniden düzenlenmeli.
4-Müftülüklerimiz artık İnşaat Müftülüğünden çıkıp hizmet Müftülüğüne geçmeli.
5- Müezzin Kayyım kadrolarında görev yapan personelin İmam Hatiplik yeterlilik belgesi olması durumunda ve yeterlilik belgesinin süresine bakılmaksızın imam hatiplik kadrolarına atanmasına imkan tanınmalı.
6- Görevli olarak Hacca gidecek olan görevlilerimizin eşleri de  eşiyle beraber Hacca gitmeli..
7 Sadece Dini yüksek okul mezunu Diyanet Mensuplarına tanınan ek göstergenin, diğer fakülte mezunu diyanet mensuplarına da tanınmalı,
8-Lojmanlarda oturma süreleri, ilgili Lojman yönetmeliğine göre yapılmalı. İl Veya İlçelerde oluşturulan Türkiye Diyanet Vakfı yönetim kuruluna bırakılmamalı. Kanun ve yönetmelikler çerçevesinde herkes Lojman da oturma hakkına sahip olmalı.
9- İzine ayrılacak olan bir görevlinin “Yerine adam bulma “ gibi bir sıkıntı ortadan kaldırılmalı.
10-Camilerin ve Tuvaletleri'nin temizlik işlerinden o Camide görevli bulunan İmam ve Müezzin sorumlu olmamalıdır. İmam veya Müezzin Tuvalet temizleyip sonra da Cemaatin önüne geçip namaz kıldırmamalıdır. Adaba ve edebe aykırıdır.
11- Türkiye Diyanet Vakfı tarafından destelenecek olan ve her il de Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan her kademede ki Personeli savunan bir Başkanlık Teşkilatının Avukatı bulunmalıdır.
12-Vaizeler, eğitim durumlarına ve yeteneklerine göre cami içi hizmetler, cami dışı hizmetler, Aile Büroları görevlileri ve araştırmacı vaize olarak ayrılmalıdır. Yeni teşkilat yasasında belirlenen “baş vaiz-uzman vaiz vb.” ayırımlar yapılırken, sahadaki bu ihtiyaçlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
13- MBSTS sorularında seviye problemi var. İlahiyat mezunları ile İmam-Hatip Lisesi Mezunları aynı kulvarda yarıştırılmakta. Bu da eğitim eşitliğine aykırıdır. Dolayısıyla herkes kendi seviyesine göre sorulara muhatap olmalıdır. MBST Sınavı Puanının “Bir daha ki Sınava kadar geçerlidir” hükmü getirilmelidir.
14-Öğretmenlerin Eğitim öğretim başında aldıkları harcırah gibi Din Gönüllüleri de “Camiler ve Din görevlileri “ haftasında bir maaş ikramiye verilmelidir.
15- Müezzinlere de sarık ve Cüppe verilmelidir.
16-Yeni sınav sistemiyle çoğu kimse yerinden kıpırdayamayacak duruma gelmiştir. 70 puanı bulmak bir hayal gibi. Sınav sistemini yeniden gözden geçirilmesi lazımdır.
17- Merkezi Ezan sistemi kuvvetli bir şifre ile şifrelendirilerek yeniden uygulamaya konulmalıdır.
18-Maaşların sadece katılım Bankalarından alınması mecburiyeti kaldırılmalıdır. Her yerde şubesi olmayan bir katılım bankası Bankacılık alanında görevlilere sıkıntı verdiğini ifade eden Başkan GÖRAL 
“Sorunlarımızdan sadece bir kesit bunlar. Biz Din Gönüllüleri; Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Diyanet İşleri Başkanımızdan ümit varız ve ümitle bekliyoruz. İnşallah en kısa zamanda bizlerin de bu sorunlar yumağı çözülür yine hep beraber hizmette yarışa devam ederiz.

Camiler ve Din Gönüllüleri haftamız Cümlemizin hakkında hayırlara vesile olsun. Diyanet Teşkilatında veya teşkilat dışında bu yolda hizmet edipte ahirete irtihal edenlere Allahtan Rahmet, hayatta olanlara sağlık sıhhat ve hürmetlerimi sunuyorum" dedi.

ÇOK OKUNANLAR